Stworzymy szpital w Kongo – dołóż swoją cegiełkę

szpital w Kongo

Jesteśmy świeżo po powrocie z Konga. Bardzo się cieszymy, że akcja przekazania owoców zbiórki zakończyła się pełnym sukcesem. Rzeczy zebrane wspólnie przez nasz zespół dotarły do potrzebujących ludzi, dając im promyk nadziei i poczucie docenienia. Z całego serca dziękujemy!

Więcej o przekazanych darach – kliknij tutaj >

Podczas pobytu postanowiliśmy zaangażować się w obszar, który w Kongu jest niebywale zaniedbany – ochronę zdrowia. Warunki panujące w publicznych szpitalach Kinszasy są niewyobrażalne z perspektywy Polski, Europy. Większość szpitali publicznych nie posiada podstawowej aparatury medycznej, a ta którą można znaleźć jest wyeksploatowana, niesprawna.

Łatwo wyobrazić sobie jakie ma to przełożenie na poziom śmiertelności wśród pacjentów służby zdrowia tego państwa. Z tej szerokiej dziedziny skupiamy się na tematyce krwiodawstwa, transfuzji krwi, które decydują o życiu i śmierci wielu pacjentów, często tych najmłodszych. Zapotrzebowanie na pomoc sprzętową jest ogromne.

Podjęliśmy współpracę z Narodowym Centrum Krwiodawstwa (CNTS) oraz jednym z publicznych szpitali w ubogiej dzielnicy Kinszasy Camp Luka, aby stworzyć odpowiednio wyposażone miejsce do oddawania, badania i przechowywania krwi niezbędnej do transfuzji w pobliskich szpitalach. Ustanowiliśmy ambitny cel zebrania 100 tys. PLN, który umożliwi nam zakup części wyposażenia – jak analizator serologiczny, czy analizator immunologiczny.

Podczas pobytu widzieliśmy namacalnie jak wielką różnicę może zrobić nawet jedno takie miejsce w zakresie ratowania ludzkiego życia, często w malo skomplikowanych z naszej perspektywy przypadkach, a niemożliwych do wyleczenia z uwagi na brak podstawowej diagnostyki.

Bardzo liczymy na Waszą szczodrość i gest dobrego serca!